BebekManset

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir? Bu büyük bir sorun, eskiden Ağlayan bebeği iki türlü yöntemle sakinleştirirlerdi; ilki büyük annenin tavsiyesine uyarak bebeği kucağa almak, sallamak ve emzik kullanmaktı. Bu başarısız olduğunda, ilaçlara başvururdunuz: Yatıştırıcılar (bebeği uyumaya zorlamak için), spazm giderici ilaçlar (mide kramplarını iyileştirmek için) ya da gaz önleyici damlalar (bebeğin geğirmesine yardımcı olmak için).

Fakat 1970’lerin sonlarında bu üç yaklaşım sorgulanmaya başlandı. Çocuklara yatıştırıcı vermenin uygunsuz olduğu düşünülüyordu. Spazm giderici ilaçlar yüzünden komaya girip’ ölen bebekler olduktan sonra, doktorlar bu ilaçları da kullanmayı bıraktı. Araştırmalar, gaz önleyici damlaların sudan daha faydalı olmadığını ortaya çıkarınca onlar da çekiciliklerini kaybettiler.

ağlayan bebek
ağlayan bebek

Peki Ağlayan bebeğimi nasıl sakinleştirebilirim ?

  • Bütün bebekler ağlar, fakat yeni ebeveynlerin genellikle onları sakinleştirmek konusunda çok az deneyimi vardır.
  • Temel Sorun: Birçok açıdan bebekler üç ay erken doğarlar.
  • Sakinleşme Refleksi: Doğanın, bebek ağlamasını kapatma düğmesi
  • Beş Prensip: Bebeğinizin sakinleşme refleksini nasıl ortaya çıkarabilirsiniz?
  • Sarmalama Tedavisi: Yaygaracı bir bebeğe yardım etmek için “Beş Prensip”i birleştirmek

Bebeğiniz Doğdu, Tamamen kuru olduğunda, tatlı ve saf teni, doğadaki en öpülesi şey olur. Yeni bir ebeveyn olarak en önemli göreviniz, bebeğinizi deliler gibi sevmektir. Onu sevgiyle kucakladıktan sonraki önemli görevleriniz ise onu beslemek ve ağladığı zaman sakinleştirmektir.

Neyse ki bir bebeği doyurmak genellikle oldukça basit bir iştir. Yeni doğmuş bebeklerin çoğu emme işini, midelerini doldurmada doktora dereceleri varmış gibi kolaylıkla öğrenir. Fakat ağlayan bir bebeği sakinleştirmek, beklenmedik derecede zorlayıcı olabilir.

Hiçbir çift, yeni doğmuş tatlı bebeklerinin “zor” olmasını beklemez. Ailelerin ve arkadaşların anlattığı korkutucu hikâyeleri kim dinler ki? Bizler bizim çocuğumuzun “kolay” bir bebek olacağım varsayarız. Yeni ebeveynlerin, bebeklerini susturmanın ne kadar zor olabileceğini öğrendiklerinde şok olmalarının sebebi de budur.

İLGİLİ İÇERİK:  Hamilelikte Koronavirüs Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağlamak çok iyidir! Doğanın, çaresiz bebeklerin dikkatimizi çekebilmeleri için bulduğu harika bir yoldur. Ve bebeğiniz dikkatinizi çekmeyi başardığında, muhtemelen olası durumları içeren bir listeyi gözden geçirirsiniz:

•          Acıktı mı? Onu doyur.

•          Altını mı ıslattı? Bezini değiştir.

•          Kendini yalnız mı hissetti? Kucağına al.

•          Gazı mı var? Gazını çıkart.

•          Üşüdü mü? Kalın giydir.

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir

Sorun, hiçbir şey işe yaramadığı zaman başlar. Her beş bebekten birinin, ortada belirgin bir sebep yokken tekrarlanan ağlama krizlerine girdiği tahmin edilmektedir. Bu, her yıl ABD’de doğan neredeyse bir milyon sevimli bebek, saatler süren, kızarmış suratlar ve sıkılmış gözlerle ağlama krizlerinden muzdariptir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı