BebekBebek BüyümesiBebek Gelişimi

Bebek Gelişimi Neden Yavaşlar

Bebek Gelişimi Neden Yavaşlar; Bebek gelişiminde çocuk yaşıtlarından daha yavaş büyür. Çocuğun boyun büyüme eğrisi standardından sapması çocukta kendisini büyüme geriliği olarak gösterir. Bebek gelişimi çeşitli nedenlere bağlı olarak aksayabilir.

Nasıl Teşhis Konur?

Bebek gelişimi kontrolü sırasında çocuğunuzun boy ve kilosu ölçülerek not edilir. Toplum normallerine göre belirlenmiş standart grafikler üzerinden ölçümler yapılır. Çocuğun büyümesi bu grafikler üzerinden izlenir ve çocuğun gelişiminin normal olup olmadığı gözlenir. Eğer gelişim belirlenenin altında ise çocukta gelişim geriliği var demektir.

sağlıklı bebek

Bebek Gelişimi Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bebek gelişimi bozukluğunun tedavi edilebilmesi için bunun nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Rahatsızlığın nedeni bulunursa hastalık kontrol altına alınabilir. Bebek gelişimi bir besin maddesinden mi yoksa hormon eksikliğinden mi kaynaklanıyor o çözülmelidir. Gelişiminde eğer hormon eksikliği söz konusu ise bu hormon ile ilgili bir tedavi uygulanır. Çocuğun büyümesini sağlayan iğne çocuğa 6 veya 7 gün boyunca yapılır. Çocuğun büyümesi normal düzeye gelene kadar tedavi devam ettirilir. Tedaviye son verme kararı ebeveynlerin kararına kalmıştır. Çocuk istenilen ölçülere ulaştıysa anne ve baba tedaviye son verebilirler. Bebeğin gelişiminin saptanması tıbben kemik yaşının tespit edilmesiyle bulunur.

İLGİLİ İÇERİK:  Yeni Doğan Bebeğin Bez Değişimi
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı