BebekBebek HastalıklarıBebek SağlığıYeni Doğan Bebek

Bebek Göbek Yarasının Temizliği

Bebek Göbek Yarasının Temizliği Nasıl Olmalıdır ? Genellikle 15 gün isteyen göbek yarası tamamen kapanmadıkça bebeğe banyo yaptırılmaz. Göbek yarası iyileştirilir, her emzirmede dünde 6 — 7 kez bezleri değiştirilir ve günde bir kez çocuğun tam temizliği yapılır. Şimdi bunların nasıl yapıldığını görelim.

göbek bağı

Bebek Göbek Yarası, Göbek Bağı temizliği

Göbek yarasının iyileştirilmesi: Doğumda doktor göbek kordonunu keser ve dikkatle bağlar, bebeğe bağlı kalan yarım santimetrelik kısım kurumak için 7 gün ister, düşerken küçük bir yara bırakır, bu da bir kaç gün içinde kapanır. 24 veya 48 saat içinde bu yara nemli ve biraz sıkıntılı olur, fakat en fazla bir hafta sonunda tamamen kurur. Bebek göbek yarasının temizliği oldukça önemlidir ve dikkat gerektiren bir işlemdir.

Bu ara­da göbeğin bakımı çok önemlidir, çünkü göbek yarası mikroplara açık bir kapıdır. Yara devamlı her gün değiştirilen bir pansuman be­ziyle kapalı tutulmalıdır. Yarayı kaynatılmış suyla yavaşça temizleyin, nonra üzerine antiseptik toz ektiğiniz bir steril gazlı bez kapatın ve (sıkmadan özel kopçalı bir kuşakla sarın. Uzayan sızıntılar, yara­nın veya-çevresinin kızarıklığı, yaranın kapanma süresinin uzaması doktora bildirilmelidir.

Bebek Göbek Yarasının Temizliği, Göbek bağı temizliği nasıl olmalıdır, göbek bağı temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir ?

İLGİLİ İÇERİK:  Bebekler için Güneş Kremi Kullanımı Hakkında Tüm Detaylar
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı