BebekBebek BeslenmesiBebek SağlığıBebek Yemekleri

Bebek İshal Yemekleri

Bebek İshal Yemekleri; ishal hastalığı her bebekte görülen ve zamanında uygun bir tedavi uygulanmazsa bebeğin beslenmesini ve gelişimini etkileyen bir hastalıktır. Bebek ishal yemeklerinde bebek mutlaka sıvı almalı ve anne bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Bebek ishal yemeklerinde bebeğin sıvı tüketimi kesilirse bebeğin vücudunda bulunan sıvı miktarı azalır ve bu durumda bebekte birtakım sağlık problemlerine yol açar.

İshalli Bebekte Beslenme Nasıl Olmalı?

Bebek ishal yemeklerinde mutlaka sıvı tüketimi olmalıdır. Su, çay, taze sıkılmış meyve suları ve ayran bebek için en ideal sıvı içeceklerdir. Bebeğe asitli içecekler verilmesi doğru değildir. Yiyecek olarak verilecek en uygun besin yoğurttur. Probiyotik yoğurtlar ishalin önlenmesinde birebir besinlerdir. Bunun için yoğurdu bebeğinize ayran ve yoğurt çorbası şeklinde de verebilirsiniz.

üzgün bebek

Bebek ishal yemeklerinde yenebilecek diğer yemekler pirinç suyu, pirinçten yapılan çorba ve yağlı olmayan pirinç pilavı ishalin geçmesini hızlandıracaktır ve bebeğin dışkılamasını aza indirecektir. Pirinç su tutma özelliğinden dolayı uygundur ama tek başına verilmemelidir. Çünkü karbonhidrat bakımından zengin olan pirinç yoğurtla verilirse daha iyi olur. Haşlanmış patateste iyi bir seçimdir. Bu besin su tutma özelliği yanında çocuğun kaybettiği potasyumu geri almasına yardımcı olacaktır. Bebek ishal yemeklerinde tercih edebileceğiniz meyveler elma, muz ve şeftalidir. Yalnız elma ve şeftaliyi bebeğinize kabukları ile vermeyiniz. Bu meyvelerin suyunu sıkabilir veya meyveleri püre olarak bebeğinize verebilirsiniz. Bebek ishal yemeklerinde portakal asitli olduğu için bebeğe verilmemelidir. Şeker bebeğin bağırsak hareketleri üzerinde olumsuz bir etki yaratacağı için verilmez. Çünkü ağızdan sıvı tedavisi için verilen poşetlerde yeterince şeker bulunmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebek Yorganı
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı