Bebek

Bebek Tuvalet Eğitimi

Bebek Tuvalet Eğitimi; Bebekler ve çocuklar çişleri ve kakaları geldiği zaman tuvalete gidip yapmaları için çocuğun nörolojik ve duygusal gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Çocuğun gelişimi göz önüne alınarak tuvalet eğitimi 2 veya 2,5 yaşlarında başlamalıdır. Bu yaşlardan önce başlanılan tuvalet eğitimi çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır ?

Çocuk tuvalet eğitimine eğer hazır değilse bu çocukta ters tepecektir. Çocuk bu eğitime hazır olduğunu ruhsal, fiziksel ve zihinsel olarak belli eder. Fiziksel belirtiler arasında gün içerisinde çocuğun 2 saatten fazla bir süre bezine idrar yapmaması, ıslak bez sayısında azalma, çocuğun oturması, kalkması, çömelmesi, pantolonunu rahat bir şekilde giymesi, ıslak ve kuru arasındaki farkı biliyor olması. Zihinsel belirtiler arasında ise çocuğun sıkıştığını annesine veya babasına söylemesi, kendisine söylenenleri anlaması ve yapabilmesi, çiş veya kakanın geldiğini fark etmesidir. Ruhsal belirtiler arasında görülenler ise çocuğun ıslak veya kakalı bir bezle dolaşmak istememesi, anne veya babasını memnun etmek istemesi, tuvalette belli bir süre oturmak istemesi ve kendinden küçük olan çocukların nasıl kaka yaptıklarını merak etmeleridir.

bebek tuvalet eğitimi

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ebeveynler tuvalet eğitimi için uygun bir zaman olduğuna karar verdiğinde, (bu genelde 20 aylık bebekte ya da 21 aylık bebekte mümkündür) çocuğa konuyu uygun bir dille açıklamalıdır. Çocuk eğer konuşulan konuya ilgi gösteriyorsa onunla birlikte lazımlık almaya gidilebilir. Tuvalet eğitimine başlangıç olması için çocuk günde 3 defadan 5-10 dakika lazımlıkta oturmalıdır. Eğer çocuk beze kaka yapmaya devam ediyorsa çocukla birlikte kaka tuvalete dökülmeli ve yerinin burası olduğu söylenilmelidir. Tuvalet eğitimi verilirken çocuk doğru yere tuvaletini yaparsa ödüllendirilmelidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri, Testi ve Tedavisi
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı