BebekBebek HastalıklarıBebek Sağlığı

Bebeklerde Kalp Deliği Kendiliğinden Kapanır Mı?

Bebeklerde Kalp Deliği Kendiliğinden Kapanır mı; Bebeklerde kalp deliği doğuştan meydana gelen bir hastalıktır. Bebeklerde kalp deliği ya karıncıkta ya da kulakçıkta meydana gelmektedir. Bu tür hastalıklarda deliğin kendiliğinden kapanmasını beklemek doğru bir davranış olmayacaktır.

Bebeklerdeki Kalp Delikliği İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerde kalp deliği genellikle daha çok karıncık bölümünde meydana gelir. Burada kirli ve temiz kan birbirine karışır. Bu durumda da akciğer damarlarında basınç yükselir ve gelişmede gerileme meydana gelir. Yeni doğan bebeklerde meydana gelen deliklerin dörtte biri daha çok karıncık bölümünde meydana gelmektedir.

kalpte_delik

Bebeklerde kalp delikleri çok küçükse bu deliklere herhangi bir müdahale gerekmez. Delikler kendiliğinden kapanır gider. Yalnız çoğunluk olarak bebeklerde kalp delikleri cerrahi işlemle kapatılmalıdır. Ülkemizde bu hastalıklardan muzdarip birçok çocuk bulunmaktadır. Bebeklerde kalp delikleri hastalıkları ciddiye alınması gereken bir sorundur. Yalnız bu konuda aileler çocuklarına gerekli özeni göstermedikleri veya teşhis için zamanında doktora gitmedikleri için bu hastalıktan ölümler meydana gelmektedir. Bebeklerde kalp delikleri küçük diye cerrahi operasyondan vazgeçilmesi doğru değildir. Bu delikler 6 ay ile 1 yaş arasında ameliyat ile kapatılmalıdır. Ameliyatın ihmal edilmesi durumunda çocukların ileriki yaşamlarında kalplerinden sorun yaşamamaları mümkün değildir.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebek Kıyafetleri Hangi Deterjan İle Yıkanmalıdır
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı