BebekBebek GelişimiBebek HastalıklarıBebek Sağlığı

Bebeklerde Kalp Deliği

Bebeklerde Kalp Deliği Nedir; bebeklerde oluşan kalp hastalıklarının çoğunluğu doğuştan gelmektedir. Doğuştan gelen bir hastalıktır. Bebek anne karnında iken gelişim sırasında kalbin yeterince gelişimini tamamlayamaması üzerine bebeklerde kalp deliği problemleri ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde Kalp Deliği Neden Kaynaklanır?

Kalp deliği olması herhangi bir sebebe dayanmamaktadır. Yalnız bazı bilim adamları bu duruma genetik ve çevre faktörünün etken olduğunu söylemektedir. Bu hastalık bazen doğumdan sonrada fark edilmeyebilir ve çocuk yıllarca bu delik ile yaşar.

Eğer bu durum yetişkinlik döneminde fark edilirse bu durum çocuğun doğumundan kaynaklanan bir durumdur. Bu delikler kalbi ikiye bölen septumun sağında ve solunda bulunmaktadır. Eğer buradaki delik büyükse kirli ve temiz kan birbirine karışacaktır. Bu durumda kalp kirli ve temiz kanı birbirinden ayırabilmek için normalin üzerinde bir çalışma sergileyecektir. Delik küçükse bu durumun fark edilmesi çok zor hatta imkânsız olmaktadır. Böyle olunca bebek bu hastalıkla yıllarca yaşabilmektedir.

üzgün bebek

Doğumdan hemen sonra bebeklerde kalp deliği hastalığı görülmüşse bu durum bebeğin ilk birkaç ayı içinde kendiliğinden kapanır. Büyük çapta ve kendiliğinden kapanma ihtimali yoksa bu durumda deliği kapatmak için bebeğe cerrahi girişimde bulunulacaktır. Bu rahatsızlık korkulacak bir durum değildir ama tedavisi de kesinlikle ihmal edilmemelidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebeklerde Kalp Kası Kalınlaşması
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı