BebekBebek BeslenmesiBebek Yemekleri

Bebeklerin Yemeği Ağzında Bekletmesi

Bebeklerin Yemeği Ağzında Bekletmesi; Anne ve babalar bazen kendi istediklerinin yapılması için çocuğa karşı ısrarcı bir tutum sergileyebilirler. Bu durumda da çocuk ya ebeveynlerinin istediğini yapacaktır ya da kendince bir savunma mekanizması geliştirecektir. Bebeklerin yemeği ağzında bekletmesi de bu tepkilerden sadece bir tanesidir. Anne veya baba çocuğa yemek yedirirken ısrarcı davranmaya devam ederse bebeklerin yemeği ağzında bekletmesi de o derece fazla olacaktır.

Bebeklerin Yemeği Ağzında Bekletme Nedenleri

Çocuğa yemek yedirirken ilk karşılaşılan davranışlardan bir tanesi çocuğun ağzını açmaması ve kafasını iki yana sallamasıdır. Eğer çocuk ağzını yanlışlık ise açtıysa ve annesi de bu fırsattan yararlanarak onun ağzına lokmayı vermişse bu seferde çocuk lokmayı yutmamak için bir çaba sarfedecektir. Bu harekette bebeklerin yemeği ağzında bekletmesi şeklinde olacaktır.

bebeklerin yemeği ağzında bekletmesi

Bazen bebeklerin yemeği ağzında bekletmesi uzun bir zaman alabilir. Bu durum ise çocuğu olumsuz etkileyecektir. Yemek konusunda çok ısrarcı davran bir anne sonunda çocuğa yemek yedirse bile bu davranış bebeği ile kendisi arasındaki ilişkinin zedelenmesine neden olacaktır. Annenin bu tür davranışları bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerinde negatif bir etkiye neden olacağı için gelişimini de olumsuz etkileyecektir. Bazen ya yemek yemek istemedikleri ya da oyun oynamak istedikleri zamanda bebeklerin yemeği ağzında beklettiği görülmüştür. Durum ne olursa olsun bebeklerin yemeği ağzında bekletmeleri çocukların annelerine karşı bir tepkisidir.

İLGİLİ İÇERİK:  Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı