BebekBebek BeslenmesiBebek Sağlığı

Sağlıklı Bebek Beslenmesi

Sağlıklı Bebek Beslenmesi; Bebekler gözlerini hayata ilk açtıkları andan itibaren beslenmeleri oldukça önem taşımaktadır. Sağlıklı bebek beslenmesinde belli noktalara dikkat edilmesi bebeğinizin hayatını huzurlu ve mutlu geçirmesine neden olacaktır. Buna dayanarak sizlere sağlıklı bebek beslenmesi ile ilgili küçük tüyolar verelim.

bebek sağlıklı beslenme

Sağlıklı Bebeğin Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bebek beslenmesi sırasında bebeğinize ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü verin. Eğer bu sırada bebeğinize ek besin verirseniz bebeğinizde emme gereksinimi azalacak ve bu durumda bebeğiniz anne sütünü fazla ememeyecektir. Bebeğinizin anne sütünden başka şeye ihtiyacı yoktur. Anne sütünde bütün besinler bulunur yalnız D vitamin az miktardadır. Bu vitamin eksikliğini de doktorunuzun vereceği damla ya da şurup ile telafi edebilirsiniz. Bunu bebeğinize vermeye 15. gününden itibaren başlamalısınız.

Sağlıklı bebeğin beslenmesinde en önemli kıstas bebeğin kilosudur. Bundan dolayı bebeğinizi düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmelisiniz. 6. aydan sonra anne sütünün yanında bebeğinize ek besinler verebilirsiniz. Bu ek besinler genellikle meyve ve sebze püreleri, muhallebi, yoğurt, peynir, reçeller, ekmek ve yumurtadır.

Sağlıklı bebeğin beslenmesinde ilk olarak bu besinler kaşık ile ve azar azar verilir. Daha sonra ki zamanlarda bu yiyecekleri öğün haline dönüştürebilirsiniz. Yeni vereceğiniz besinleri bebeğiniz açken ve bildiği yiyeceklerden önce verin. Bebeğinize vereceğiniz ek besinlere aynı anda başlamayınız. Ek besinleri birer hafta ara ile veriniz. Yeni verilecek besinlerin bebekte alerji yapıp yapmadığını gözlemleyiniz. Sağlıklı bebek beslenmesinde bebeğinize asla reçele veya şekere batırılmış emzik vermeyin. Bebeğinize verdiğiniz bütün yiyeceklerin temiz ve taze olmasına özen gösterin. Bebeğinize 18. ayın sonuna kadar suyu kaynatılmış olarak verin.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebeklerde Kalp Deliği Kendiliğinden Kapanır Mı?
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı