BebekBebek SağlığıDoğumHamilelik

Sağlıklı Bebek Yapmak

Sağlıklı Bebek Yapmak; Sağlıklı bebek yapmayı birçok faktör etkilemektedir. Anne adayı olan kadın hamile kaldığı andan itibaren sağlıklı bebek için 9 ay boyunca birtakım şeyleri yapmalıdır.

Sağlıklı Bebek Yapmak İçin Ne Gerekli

Sağlıklı bebek yapmak için ilk olarak annenin hamilelik döneminde yeterli bir şekilde beslenmesi, hareket etmesi ve dinlenmesi çok önemlidir. Annenin artan enerji miktarına takviye yapılması gerekir. Bu enerji aşağı yukarı 300 kaloridir. Hamilelik döneminde annenin protein ihtiyacı daha fazla olmaktadır. Süt ve süt ürünleri, kırmızı et, tavuk eti, hindi ve balık ürünlerinin tüketilmesi annenin protein ihtiyacını karşılayacaktır.

sağlıklı bebek

Sağlıklı bebek sahibi olmak için demir’in önemi yadsınamaz. Vücutta demir eksikliği bebeğin zayıf doğmasına, kansızlığa ve annenin düşük yapmasına neden olmaktadır. Demir bakımından zengin besinler et ve et çeşitleri, yumurta, sebzeler, baklagiller ve kuru meyvelerdir. Anne vücudu hamilelik döneminde yeterli derecede çinko almazsa bu annenin düşük yapmasına ve bebeğin yeterli kiloda doğmamasına neden olmaktadır. Çinko en çok hayvansal gıdalarda, kırmızı ette, tam tahıllı ürünlerde, kuru baklagillerde, kuru yemişlerde bol miktarda bulunmaktadır. Sağlıklı bebek için D vitamini ve güneş ışığı büyük önem taşımaktadır. Güneş ışığı D vitaminin vücutta sentezlenmesine yardımcı olmaktadır. Her gün belli zamanlarda güneşe çıkmak vücudun ihtiyacı olan D vitaminini sağlayacaktır. Sağlık bebek yapmak için C vitaminini unutmamak lazım. C vitamini sayesinde anne vücudu hastalıklara karşı daha dirençli hale gelmektedir. C vitamini daha çok turunçgiller, domates, brokoli, patates ve kuşburnunda bolca bulunmaktadır.

İLGİLİ İÇERİK:  Bebeklerde Alerjik Rinit Neden Olur?
Etiketler
Daha Fazla Göster

bebek.biz.tr

Masumiyetin ve saflığın yegane kaynağı, insanlığın devamını sağlayacak tek varlık olan bebek hakkında bildiğimiz ve derlediğimiz tüm bilgileri bir sitede birleştirdik, adını da bebek.biz.tr koyduk. Eklediğimiz içeriklerle ya da bizimle ilgili olumlu ya da olumsuz her türlü düşüncenizi lütfen bize yazın. Sitemiz her türlü önerilerinizle yön belirlemekte ve belirlediği yönde en iyisini yapmaya çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı